Wakacje to okres wyczekiwany zarówno przez uczniów, jak i osoby dorosłe. Nie ma jednak co ukrywać, że to jednak Ci pierwsi mają w końcu szansę zaznać niczym wręcz niezakłóconego odpoczynku i wytchnienia od nauki i podręczników. Nie wszyscy jednak chcą spędzić je, oddając się jedynie rozrywkom i przyjemnościom, a wielu uczniów w tym czasie zaczyna poszukiwać sezonowej pracy. Pozwala to im – w pewnym stopniu – uzyskać samodzielność finansową, a i zdobyć pieniądze na swoje własne wydatki, z których nikomu nie będą musieli się tłumaczyć. Gdzie osoby nieletnie mogą znaleźć zatrudnienie i o czym powinny pamiętać?

Praca dla nieletnich – o czym pamiętać?

Zgodnie z prawem – pracę podjąć może osoba, która ukończyła 15 rok życia. Mogą one zostać zatrudnione na podstawie umowę o pracę, konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Mianowicie – taka praca nie może stanowić bezpośredniego zagrożenia dla jego życia lub zdrowia. Małoletni nie mogą wykonywać prac, które związane są z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, koniecznością podejmowania ważnych decyzji. Zabroniona jest również praca polegająca na sprzedaży alkoholu. Polskie prawo uniemożliwia również zatrudnienie takiej osoby do pracy wymagającej wykonywania zadań szczególnie niebezpiecznych, a więc operowania maszyn, pracy na wysokościach, czy będąc narażonym na bezpośrednie działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

W jakiej branży mogą znaleźć zatrudnienie osoby niepełnoletnie?

Uczniowie poszukujący pracy mają, pomimo tych ograniczeń, spore pole do popisu. Najchętniej wybieranymi zawodami są, między innymi, kelner, sprzedawca w markecie lub sklepie, roznoszenie ulotek, praca na kuchni w restauracji. Warto pamiętać, że osoby nieletnie są również w stanie wykonywać zlecenia freelancerskie – zaliczyć więc do tego możemy prace z dziedziny programowania, copywritingu, grafiki i tym podobnych.