Wiele osób marzy o pracy na własnej działalności gospodarczej – kwestią, która odstrasza potencjalnych przedsiębiorców pozostają jednak formalności związane z zarejestrowaniem firmy. Jawią się one jako skomplikowane i trudne do przeprowadzenia. Nic bardziej mylnego! Jak założyć działalność gospodarczą krok po kroku? I o czym powinieneś w tym kontekście wiedzieć? Podpowiadamy.
Pierwszym etapem na drodze do własnej firmy jest oczywiście pomysł na działalność, czyli określenie tego, czym jako przedsiębiorca chcemy się zajmować. To od przedmiotu działalności zależna będzie także forma opodatkowania, którą powinniśmy wybrać już na początku. Dobierając ją należy wziąć pod uwagę przede wszystkim stosunek kosztów, które odnotowywać będzie nasza firma – np. zakup towaru czy najem biura – do przychodów. Na tym etapie warto skonsultować się z biurem rachunkowym, które pomoże dobrać najbardziej intratną formę opodatkowania.
Kto może założyć działalność gospodarczą?
Zastanawiasz się, kto może założyć działalność gospodarczą? Praktycznie każdy! Sprawdź, najważniejsze informacje na ten temat.
Założenie działalności gospodarczej przez cudzoziemca
Zgodnie z prawem działalność gospodarczą zarejestrować mogą zarówno obywatele polscy, jak i obywatele państw: Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obowiązują ich dokładnie te same zasady – nie funkcjonują żadne ograniczenia dla obcokrajowców.
Założenie działalności gospodarczej na etacie krok po kroku
Co istotne, działalność gospodarczą zarejestrować mogą także osoby zatrudnione już na etacie. Proces zakładania firmy w ich wypadku jest dokładnie taki sam, jak w przypadku osób pozostających bez zatrudnienia – obowiązuje ich tylko inny system opłacania składek ZUS.
Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą?
W polskim ustawodawstwie funkcjonuje pojęcie działalności gospodarczej nierejestrowanej. To możliwość uzyskiwania przychodu z działalności, bez konieczności jej rejestracji. Możesz skorzystać z takiej formy pracy, jeśli przez 60 miesięcy poprzedzających nie prowadziłeś własnej działalności rejestrowanej. Kolejnym warunkiem jest próg uzyskiwanego przychodu. Po jego przekroczeniu rejestracja firmy jest wymagana. Kiedy trzeba założyć działalność gospodarczą? Wtedy, gdy miesięczny przychód z jej tytułu przekroczy wartość 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wówczas masz 7 dni, by dokonać stosownych czynności.
Gdzie założyć działalność gospodarczą?
Wymaganej przepisami prawa rejestracji działalności gospodarczej należy dokonać poprzez złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można zrobić to w Urzędzie Gminy lub online. Druga forma cieszy się obecnie znacznie większą popularnością, z uwagi na to, że jest wygodna i szybka. Po złożeniu wniosku online można natychmiast podjąć prace związane z prowadzeniem działalności.
Założenie działalności gospodarczej – koszty
Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie działalności gospodarczej? Wpis do CEIDG jest całkowicie bezpłatny, co oznacza, że zarejestrowanie własnej firmy nie generuje żadnych kosztów.
Założenie działalności gospodarczej CEIDG
Wypełnienie i złożenie wniosku o rejestrację działalności to nic trudnego. Przerażają Cię formalności, zastanawiasz się jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową i obawiasz się błędów w formularzu? Sprawdź, nasz poradnik.
Wypełniając formularz w CEIDG musisz podać następujące informacje:
- nazwę firmy, do której w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych dołączone zostanie imię i nazwisko właściciela,
- przedmiot działalności poprzez wskazanie stosownych kodów PKD – możesz wybrać główny przedmiot oraz dodatkowe,
- miejsce siedziby firmy,
- miejsce prowadzenia działalności,
- adresy oddziałów (w tym głównego) – jeśli takowe istnieją,
- datę rozpoczęcia działalności,
- dane pełnomocnika, jeśli chcemy takiego ustanowić.
Złożenie wniosku w CEIDG jest także równoznaczne z wystąpieniem o nadanie numeru REGON.
Rejestracja działalności gospodarczej – VAT
Chcąc zostać czynnym podatnikiem VAT należy także dokonać rejestracji do VAT działalności do celów podatkowych – w tym celu trzeba złożyć osobny druk – tzw. VAT-R. Nie każdy musi jednak zgłosić się do VAT-u. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych możemy skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT – warunkiem ulgi jest nieprzekroczenie w poprzednim roku podatkowym wartości przychodu ze sprzedaży 200.000 zł.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej – ZUS
Zgłoszenia do ZUS następuje obecnie na bazie wniosku CEIDG-1 – oznacza to, że nie musisz składać osobnego wniosku – ZUS automatycznie rejestruje Cię jako płatnika składek na podstawie wpisu do CEIDG. W ciągu 7 dni od rejestracji firmy musisz jednak dokonać zgłoszenia do stosownych ubezpieczeń, wypełniając w tym celu druk: ZUS ZUA, ZUS ZZA lub ZUS ZCNA.