Każdy pracownik potrzebuje chwili przerwy celem chwilowego odetchnięcia i odpoczynku od powierzonych mu obowiązków. Liczne badania udowodniły, że przerwy w pracy w bezpośredni sposób przekładają się na zwiększenie produktywności danego pracownika. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak do tej kwestii podchodzi polskie prawo, a więc kodeks pracy. Wyjaśnimy, ile przerw przysługuje Ci w trakcie pracy.

Wymiar pracy a przerwa.

W większość osób wykonuje swoje obowiązki przez 8 godzin dziennie, chociaż zdarza się, że wymiar pracy obejmuje 6, czy nawet 12 – godzinną zmianę. Niestety, bez względu na długość pracy w ciągu dnia – czas przerwy pozostaje niezmienny i trwa zawsze tyle samo. A więc 15 minut – takiej przerwy oczekiwać może osoba, która pracuje przez minimum 6 godzin dziennie. Jak więc możemy zauważyć – jest ona na tyle krótka, że ciężko jest nawet złapać oddech czy ze spokojem zjeść obiad. Pracodawca jest jednak w stanie zapewnić pracownikom dodatkową przerwę w pracy, nie może ona jednak wynosić więcej, niż 60 minut.

Dodatkowe przerwy.

Na dodatkowe przerwy mogą liczyć pracownicy biurowi, których obowiązki wymagają od nich wykorzystania ekranu monitora. Za każdą, przepracowaną godzinę, takim osobom przysługuje 5 minut dodatkowej przerwy. Niestety – czas ten nie może być ze sobą łączony, a przy tym, również i sam pracodawca nie jest zobligowany do wprowadzenia tego rodzaju przerw, wystarczy, że dany pracownik będzie wykonywał zadania w sposób przemienny.