Inwestowanie to nie jest w tej chwili bułka z masłem. Nie dość, że inflacja zaczyna wyrywać się spod kontroli, to banki starają się tego nie dostrzegać i nie mają dla nas żadnych ofert, to jeszcze za naszą wschodnią granicą wybuchła wojna. Jak zabezpieczyć swoje pieniądze?

1.Dywersyfikacja to podstawa

Najważniejsze, o czym musisz pamiętać, zanim w ogóle rozpoczniesz inwestowanie to dywersyfikacja. To chyba najważniejsza zasada, bo przede wszystkim znacząco ogranicza ryzyko utraty kapitału. Nawet jeśli na jednym instrumencie stracisz, istnieje spora szansa, że na innym zyskasz. Dołóż do tego jeszcze rozkładanie inwestycji w czasie, czyli nie kupuj wszystkiego, w tym samym momencie. To dodatkowa minimalizacja ryzyka straty.

2. Oszczędności w instrumentach o niskim ryzyku

Niby wszyscy to wiedza, ale czasem warto powtórzyć coś po raz setny. Naucz się odróżniać oszczędności od nadwyżek finansowych. Te pierwsze to takie święte pieniądze, które muszą być dobrze chronione, bezpieczne, a ich zadaniem nie jest przynoszenie zysku. Zupełnie inaczej jest z nadwyżkami. To pieniądze, które możesz wystawić na ryzyko.

3. Twarde waluty

Kolejki pod kantorami dają do myślenia, prawda? Gdy na świecie panuje panika, ludzie uciekają w kierunku walut, które uznają za stabilne. Tak jest na przykład z dolarem, euro czy frankiem szwajcarskim. To tzw. bezpieczne przystanie, w których chętnie parkujemy nasz kapitał.

4. Statup

To stosunkowo nowa forma, z której mogą już w Polsce korzystać prywatni inwestorzy. Starup to nowa firma, która dopiero wchodzi na rynek lub przedsiębiorstwo, które istnieje od dłuższego czasu, ale teraz potrzebuje pieniędzy na rozwój nowej technologii czy wyprodukowanie kolejnego produktu. Zainwestować możne bardzo różne pieniądze, a firm do wyboru są setki. Możesz wybrać, na kogo chcesz postawić i powierzyć mu część swoich pieniędzy, a potem czekać na zyski. Oczywiście, ryzyko jest spore: część nowych firm upada, a ty możesz stracić swoją inwestycję. Z drugiej strony, ktoś kiedyś zaryzykował i zainwestował w rozwój Facebooka, prawda?

5. Kruszce

Nie od dziś wiadomo, że złoto rządzi światem. To, dlatego jest idealną inwestycją na czas kryzysu i niepokojów społecznych. Zapewne przez to jego cena od dwóch lat znacząco wzrasta i w tej chwili złoto jest po prostu drogie. Tylko, czy możesz wykluczyć, że jego cena spadnie? Jeśli tak, to raczej na krótko, bo w długim terminie to idealna inwestycja; kruszcu na pewno na świecie nie przybędzie, a małe monety bulionowe łatwo się przechowuje i jeśli postawisz na te najpopularniejsze, bez trudu je odsprzedasz.

6. Inwestycje alternatywne

To jedna z ciekawszych metod inwestowania, bo pozwala na rozwój własnego hobby i pasji. Tak jest w przypadku antyków, kolekcji, numizmatów czy znaczków. Dla niektórych radością może być inwestowanie w luksusowe marki i towary: torebki, zegarki czy biżuterię. Dobrą lokatą może być nawet zakup samochodu z limitowanej kolekcji. Osobny rynek inwestycji alternatywnych to sztuka. Ta klasyczna wymaga ogromnego wkładu finansowego, ale równie dobre wskaźniki rentowności można osiągnąć, inwestując w młodych artystów, którzy przy odpowiedniej promocji, mają spore szanse na sukces komercyjny.

7. Nieruchomości

Od kilku lat to ulubiona inwestycja wszystkich Polaków. Tylko ta sympatia sprawiła, że ceny mieszkań są absurdalnie wysokie, a pandemia zachwiała rynkiem najmu, szczególnie tego krótkoterminowego. Z drugiej strony, jakkolwiek źle to nie zabrzmi, fala uchodźców stwarza ogromne nadzieje. Wcześniej czy później wszyscy ci ludzie będą chcieli normalnie żyć, a do tego niezbędne będzie mieszkanie.

Skrzynki z tworzywa sztucznego