Koszty życia i ceny towarów w ostatnim czasie znacząco wzrosły, najpewniej jednak nie można powiedzieć tego samego o Twoim wynagrodzeniu, które jest z góry określone w zawartej umowie. Jak i w jakich sytuacjach można więc domagać się przyznania wynagrodzenia?

Dlaczego nie powinieneś dostać podwyżki?

Jeżeli wykonujesz tylko i wyłącznie obowiązki adekwatne do swojego stanowiska, a przy tym nie wykazujesz się żadną inicjatywą, pomysłowością czy czymkolwiek – nie spodziewaj się, że podwyżka zostanie Ci przyznana tylko i wyłącznie za staż czasu pracy czy terminowe wykonywanie zadań określonych w umowie.

Kiedy więc możesz ubiegać się o podwyżkę?

W znaczącym stopniu przyczyniłeś się do usprawnienia jakiegoś procesu? Wykazujesz się inicjatywą i chętnie podejmujesz się zadań, które nie leżą w Twoich obowiązkach, czy też zwyczajnie jesteś osobą, do której współpracownicy zgłaszają się z prośbą o pomoc? Są to twarde argumenty i podstawy do tego, by ubiegać się o przyznanie podwyżki.

Jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą?

Przede wszystkim – nie bądź roszczeniowy, lecz zwyczajnie i chłodno przedstaw argumenty, które popierają fakt, by została Ci przyznana podwyżka. Stwórz więc listę swoich osiągnięć w firmie, które przyczyniły się do usprawnienia pewnych procesów, wyników czy wzrostu produktywności.