Freelancer to stosunkowo nowy termin, który do Polski dotarł z zachodu. W wolnym tłumaczeniu – freelancer jest tak zwanym wolnym strzelcem, a więc pracownikiem zdalnym, który samodzielnie świadczy usługi dla pojedynczych lub wielu klientów. Oferowane przez freelancera usługi mogą obejmować niemal wszystko – od dziennikarstwa, tłumaczeń, programowania, tworzenia logotypów czy muzyki. Przez wielu praca freelancera jest uważana za niemal idealną, a jak jest naprawdę?

Niestabilność zatrudnienia.

Większość freelancerów rozlicza się w ramach umowy o dzieło, z tego też względu nie mają podpisanej umowy o pracę, która zapewniałaby stabilność zatrudnienia i dochodów. Oczywiście, zdarzy się, że dany klient oferuje freelancerowi często długoletnią współpracę, jednak w większości przypadków praca freelancera polega na poszukiwaniu odpowiednich ofert, wykonaniu usługi i ponownego rozglądania się celem znalezienia klienta.

Przed nikim nie odpowiadasz.

Z całą pewnością największą zaletą bycia freelancerem jest fakt, że de facto jesteśmy własnym szefem. Chcemy pospać nieco dłużej? – nie ma problemu, nikt nie będzie wykonywał do nas telefonów z pretensjami dotyczącymi spóźnienia. Harmonogram pracy freelancera umożliwia niemal jego dowolne dopasowanie do własnego widzimisię. Freelancer jest rozliczany jedynie ze swojej końcowej pracy, a danego klienta w żadnym stopniu nie interesuje to, co taka osoba robi w ciągu swojego dnia, jeżeli dostarcza wykonane dzieła terminowo.

Wzloty i upadki.

Jak wspomnieliśmy wyżej, taka praca w znacznej ilości przypadków wiążę się z niestabilnością zatrudnienia. Równie ważna jest kwestia samych zleceń – bywają momenty, że tych zleceń zwyczajnie nie ma, a czasem jest ich aż tyle, że możemy być obciążeni nadmiarem pracy. Osoby, które chciałyby zacząć spełniać się jako freelancer, mogą mieć problemy ze znalezieniem zlecenia – konkurencja jest duża, a większość zleceniodawców woli współpracować ze sprawdzonymi osobami lub oferować naprawdę niskie stawki, które będą akceptowane przez osoby, które nie będą miały żadnych alternatyw.