Rozmowa rekrutacyjna może być dla wielu osób stresującym wydarzeniem, jest to jednak nieodłączny element schematu poszukiwania pracy. Do takiej rozmowy dobrze jest się przygotować, a przy tym należy pamiętać o pewnych rzeczach, których powinno się unikać, a które mogą zrazić do nas rekrutera lub pracodawcę.

Bądź punktualny.

Czas jest niezwykle cenny, zwłaszcza dla osoby, która zajmuje się przeprowadzaniem rozmów kwalifikacyjnych i rekrutowaniem nowych osobników. Absolutną podstawą jest, by po prostu być punktualnym. Oczywiście – zdarzenia losowe zawsze mają miejsce, jeżeli więc mieliśmy dobry powód, przez który się spóźniliśmy – przeprośmy i wyjaśnijmy całą sytuację.

Odpowiedni ubiór.

Nie jest zaskoczeniem, że znaczna część ludzi w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd. Warto jest więc zadbać o swoją prezencję i ubrać się odpowiednio względem stanowiska, na które aplikujemy. Nawet jeżeli dane stanowisko nie odznacza się większą rolą, to wciąż należy ubrać się w miarę formalnie, acz nie nazbyt przesadnie.

Bądź szczery.

Nie nadawaj sobie cech i umiejętności, których zwyczajnie nie posiadasz, a które wpisałeś do CV. Wszystko to zostanie zweryfikowane podczas rozmowy, a co gorsza – może się zdarzyć, że Twoją zmyśloną pasję podziela także rekruter.