Większość osób, które poszukują pracy, wysyłają do potencjalnych pracodawców jedynie CV – co w większości przypadków w zupełności wystarcza firmom poszukującym pracowników. List motywacyjny może okazać się niezbędny w przypadku, gdy zamierzamy aplikować na stanowiska do firm cieszących się wysoką renomą lub na stanowiska specjalistyczne.

Jak napisać list motywacyjny?

Jeżeli nigdy wcześniej nie tworzyliśmy tego rodzaju dokumentu, warto skorzystać z gotowych szablonów lub generatorów w internecie. W dobrze napisanym liście motywacyjnym powinno znajdować się bezpośrednie odniesienie do aplikowanego stanowiska oraz firmy – nie powinniśmy więc stawiać na ogólną treść listu, którą następnie będziemy przesyłać wielu pracodawcom.

Co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym?

List motywacyjny ma na celu przekonanie pracodawcy lub rekrutera do zainteresowania się naszą osobą. Warto jest przedstawić, co zyska dana firma jeżeli zdecyduje się nas zatrudnić. Dobrze jest także opisać swoje mocne strony oraz ewentualne osiągnięcia lub wyzwania, z którymi przyszło nam się zmierzyć w poprzedniej pracy. Należy przede wszystkim unikać różnego rodzaju powtórzeń, błędów stylistycznych, gramatycznych czy interpunkcyjnych. Niechlujnie napisany list, w którym znaleźć będzie można wiele błędów, jedynie odstraszy potencjalnego pracodawcę.