Zdarza się, że z czasem wymarzona niegdyś praca staje się dla nas istnym utrapieniem, a po miesiącach, czy może nawet latach zwyczajnie zaczynamy odczuwać, że to nie jest to, co chcielibyśmy w życiu robić. Wiele osób będących w takiej sytuacji rozważa przebranżowienie się – tylko jak ponownie odnaleźć się na rynku pracy i – co najważniejsze – o czym pamiętać przed podjęciem decyzji o odejściu z dotychczasowej firmy?

Nie podejmuj nagłych decyzji.

Decyzja o przebranżowieniu się powinna być nie tylko przemyślana, lecz także doskonale zaplanowana na kilka miesięcy wprzód. Mowa tu przede wszystkim o zabezpieczeniu finansowym – poszukiwanie nowej pracy to niejednokrotnie proces trwający wiele tygodni, a nawet miesięcy. Istotne więc jest, by na ten czas posiadać odpowiednią ilość środków umożliwiających przeżycie.

Czy nowy zawód będzie Ci odpowiadać?

Wszystko masz już doskonale przygotowane, decyzja o odejściu z firmy została podjęta, a Ty już rozglądasz się za ofertami nowej pracy. No dobrze, tylko jaką masz pewność, że nowo wybrany zawód będzie istnym spełnieniem Twoich marzeń? Dopóki nie spróbujesz, to żadnej – warto więc dokładnie zbadać rynek pracy, jak i zapoznać się ze specyfiką wykonywania danego zawodu.

Czy znajdziesz zatrudnienie?

Świat nie stoi w miejscu, a postęp technologiczny sprawia, że wiele niegdyś popularnych zawodów odchodzi w zapomnienie. Koniecznie sprawdź więc, czy istnieje zapotrzebowanie na pracowników z Twojej branży – może się okazać, że za kilka lat ponownie będziesz zmuszony zmienić pracę, lecz tym razem ze względu na fakt, że nie będziesz mógł znaleźć zatrudnienia.