Emigracja za granicę w celach zarobkowych wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem wśród Polek i Polaków. Nie powinno to dziwić – możemy liczyć nie tylko na wyższe zarobki, lecz także perspektywę rozwoju dotychczasowej kariery. W szczególności, jeżeli dotychczas pracowaliśmy w międzynarodowej firmie. W większości przypadków – mowa tu jednak o emigracji w sezonie, najczęściej na zbiory warzyw, owoców. Jednak w wielu innych branżach za granicą, także poza sezonem, bez większego problemu znaleźć możemy zatrudnienie.

Odpowiednie przygotowania to podstawa.

Niestety, nie zawsze wyjazd za granicę jest całkowicie bezpieczny. Większość osób korzysta z ofert agencji pracy i różnego rodzaju pośredników, a rzadziej kontaktuje się bezpośrednio z pracodawcą na miejscu – bo i takich ofert jest zwyczajnie mniej. Jeżeli o przygotowaniach mówimy – w pierwszej kolejności powinniśmy dogłębnie przeanalizować interesującą nas ofertę, jak i kryjącego się za nią pracodawcę lub pośrednika – w tym celu zasięgnijmy informacji w internecie. Bez trudu natrafimy na opinie poprzednich pracowników.

Jakie kraje i branże cieszą się największą popularnością?

Jeżeli o krajach mówimy, bez większych wątpliwości na pierwszym miejscu umiejscowić możemy naszego zachodniego sąsiada, a więc Niemcy. Popularnymi miejscami destynacji są również takie kraje, jak Holandia, Wielka Brytania, Szwecja czy Norwegia. Polacy najczęściej znajdują zatrudnienie w branżach związanych z budownictwem, opieką nad osobami starszymi, produkcją, zbiorami. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także branża IT, a Polscy specjaliści są doprawdy cenieni w zagranicznych krajach.