Dobry pomysł i rzetelna analiza rynku to pierwsze kroki do sukcesu w biznesie. Niestety na tym czasami się kończy. Własny biznes to marzenie wielu zdeterminowanych osób, ale niestety nie do spełnienia przez braki w budżecie. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by pozyskać pieniądze na start własnego biznesu.

Pieniądze na własny biznes – kredyt

Dobrym i dość szybkim w realizacji rozwiązaniem jest kredyt na start. Tym określeniem obejmuje się wszystkie rodzaje kredytów, które są przeznaczone dla początkujących przedsiębiorców. Pieniądze te mają pomóc rozkręcić biznes. Ich zabezpieczeniem może być jakaś nieruchomość lub inny majątek ruchomy, zwłaszcza jeśli kredyt jest dość wysoki.

To rozwiązanie ma ten plus, że przyznawane kwoty mogą być naprawdę duże. Dzięki temu łatwiej rozwinąć biznes, który wymaga na przykład zakupu drogich sprzętów, maszyn czy budowy hali przemysłowej od podstaw. Kredyt jest także dość szybkim sposobem na rozwój i daje bardzo duże możliwości. Oczywiście jego uzyskanie wymaga złożenia do banku szczegółowego biznesplanu i innych dokumentów. Kredyt na start biznesu to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na rozpoczęcie własnej działalności. Może być to kredyt celowy, przeznaczony na konkretne rzeczy, mogą być to jednak środki na cokolwiek, co akurat będzie potrzebne w startującej firmie.

Dofinansowania i dotacje

Bardzo często osoby, które decydują się na założenie firmy, pierwsze kroki kierują do Urzędu Pracy. Faktycznie można tak dostać dotację, która wynosi maksymalnie sześciokrotność średniego wynagrodzenia. Jednak aby otrzymać tego rodzaju dofinansowanie, trzeba spełniać określone warunki. Przede wszystkim jest ono przyznawane osobom bezrobotnym lub opiekunom niepełnosprawnej osoby. Po otrzymaniu środków firma musi działać przynajmniej przez rok. Niestety, bardzo często Powiatowe Urzędy Pracy mają mało środków i mogą przekazać je tylko niektórym wnioskującym. Dofinansowanie jest przyznawane przed założeniem działalności.

Środki na własny biznes można otrzymać także z dotacji unijnych. Są one przyznawane osobom w trudnej sytuacji lub wykluczonym społecznie. Programów unijnych jest kilkadziesiąt w każdym województwie i wiele z nich kieruje swoje wsparcie do konkretnej grupy osób: młodych, kobiet po urlopie macierzyńskim czy wychowawczym lub bezrobotnych. Szanse na otrzymanie tego rodzaju pomocy oczywiście są, ale nie należą do najwyższych. Dofinansowanie unijne zazwyczaj także można uzyskać przed zarejestrowaniem działalności.

Co, jeśli biznes już wystartował?

Wymienione wcześniej sposoby są odpowiednie, jeśli działalność nie została jeszcze zarejestrowana. Jeśli już działa, nawet od niedawna, nie ma możliwości, by je uzyskać. W takim wypadku dla młodych firm jest kilka innych opcji. Jedną z nich jest kredyt inwestycyjny. To rozwiązanie, które pomoże na wprowadzenie inwestycji w firmie, poszerzenie jej wielkości i zakresu działania.

Innym rozwiązaniem jest kredyt obrotowy. Jest to kredyt udzielany przez bank na bieżące potrzeby firmy, ma zabezpieczyć, by przedsiębiorstwo nie straciło płynności finansowej. Banki oferują ten kredyt także w obcych walutach, co pozwala na działanie firmy także na rynkach zagranicznych. Kredyt obrotowy może być wydany na wszystkie bieżące wydatki związane z działalnością firmy.

Podobnie działa kredyt w rachunku bieżącym. To jak otwarta linia kredytowa na koncie prywatnym – pozwala na wypłacanie (do pewnej kwoty) pieniędzy, kiedy na koncie skończą się środki. Ten rodzaj pożyczki jest bardzo elastyczny. Zobowiązanie pokrywa się wraz z wpłynięciem na konto nowych środków. Kredyt w rachunku bieżącym to dobre rozwiązanie dla początkujących firm. Pozwala na zachowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a jednocześnie jest na tyle elastyczne, że można nim łatwo zarządzać. Będzie idealne na start, kiedy trzeba ponieść więcej wydatków i kiedy przekraczają one początkowe zyski.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

Źródła:

11 sposobów jak zdobyć pieniądze na otwarcie firmy

https://businessinsider.com.pl/prawo/firma/skad-wziac-pieniadze-na-start-dzialalnosci/fx3rgbc

https://inwestuj247.pl/rodzaje-kredytow-jakich-kredytow-udzielaja-banki/