Poszukiwanie pracy, w szczególności przez osoby młode, a więc tym samym nieposiadające większego doświadczenia, może okazać się nie tylko trudnym, lecz nawet stresującym zadaniem. Ukończyliśmy studia czy szkołę średnią, naturalne więc jest, że powinniśmy podjąć zatrudnienie. Mimo jednak usilnych starań i dziesiątek wysłanych CV lub odbytych rozmów rekrutacyjnych nie uzyskujemy pozytywnego odzewu, a perspektywa zostania na garnuszku rodziców wydaje się nam zwyczajnie ośmieszająca. Dlaczego więc nie możesz znaleźć pracy i czy wina leży po Twojej stronie?

Aspirujemy za wysoko.

Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego doświadczenia i kwalifikacji, lub te zwyczajnie nie sprostają wymaganiom danego pracodawcy – nie należy się dziwić, że nie uzyskujemy żadnego odzewu na przesłane CV. Oczywiście, jak więc zdobyć pracę nie mając doświadczenia, co z kolei jest powodem, że danej pracy nie możemy znaleźć? Choć złożone zdanie zahaczać może o przysłowiowe masło maślane, to obydwa problemy rzeczywiście się na siebie nakładają. W takiej sytuacji warto skorzystać z kursów oraz szkoleń, ewentualnie zaprezentować pracodawcy unikalne portfolio, które skłoni go do zatrudnienia nas.

Nie dbasz o swój wizerunek.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że posiadając konto na różnego portalach społecznościowych, dzielimy się swoją aktywnością nie tylko ze znajomymi i rodziną, lecz także z całkowicie obcymi osobami. Wystarczy kilka minut i posiadanie informacji, które zawarte są w przesłanym CV, by znaleźć nasz profil społecznościowy. Udostępniane na nim treści mogą skutecznie zniechęcić pracodawcę lub rekrutera do nawiązania z nami współpracy.

Szukasz pracy, ale jednak nie do końca.

Desperacko poszukujesz pracy, a mimo to wszystkie oferty i ogłoszenia odsiewasz przez tak szerokie sitko, że w środku nic nie zostaje. Pamiętajmy o tym, że praca mało kiedy jest całkowitą przyjemnością – czasem zwyczajnie trzeba zagryźć zęby i przeboleć pewne rzeczy. Co równie ważne, jeżeli poszukiwana praca ma być tą pierwszą, tym bardziej nie oczekujmy fajerwerków.