Większość osób poszukujących pracy, podczas odpowiadania na ewentualnego ogłoszenia i oferty wysyła jedynie CV, zapominając tym samym o innym dokumencie, który także może zostać przesłany. Mowa tu więc o liście motywacyjnym – jaka jest jego rola, jak go napisać i, czy może być skuteczny podczas poszukiwania pracy?

Czym jest list motywacyjny?

List motywacyjny jest swoistym przedstawieniem nas samych, jak i doświadczenie zawodowego. Jak z samej definicji możemy się zorientować, takowy list ma objaśnić pracodawcy motywacje osoby, która go napisała. Znajdziemy więc w nim konkretne powody, które wyjaśniają, dlaczego ubiegamy się o pracę na danym stanowisku.

Z czego powinien składać się list motywacyjny?

Forma listu motywacyjnego w znaczącym stopniu przypomina znaną nam z czasów szkolnych rozprawkę. W oby dokumentach znaleźć możemy wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Wstęp pełni formę swego rodzaju przedstawienia, powinna się w nim również argumentacja i powód, dla którego postanowiliśmy starać się o dane stanowisko. W rozwinięciu zamieszczamy swoje umiejętności, doświadczenie zawodowe czy trudne zadania, którym udało nam się sprostać. Zakończenie jest swoistym podsumowaniem całego listu. Istotne jest, by podkreślić w nim chęć do spotkania z pracodawcą.

Czy list motywacyjny może pomóc w poszukiwaniu pracy?

Odpowiedź na to jest zależna od stanowiska, na które aplikujemy. Jeżeli jest to posada sprzedawcy w osiedlowym sklepie – z całą pewnością taki pracodawca nie będzie zaprzątał sobie głowy czytaniem listu. Wszystko jest więc w głównej mierze zależne od danego stanowiska.