Zawody przyszłości to stosunkowo młode pojęcie – odnosi się do tych profesji, które w perspektywie bliższej lub dalszej przyszłości będą niezwykle pożądane na rynku pracy. Stojąc przed wyborem swojej kariery, należy mieć na uwadze fakt, że o ile teraz niektóre zawody cieszą się ogromną popularnością, tak za kilka lat sytuacja ta może się diametralnie zmienić. Jakie więc zawody możemy określić mianem „przyszłościowych”?

Postaw na IT!

Obecnie rynek IT cieszy się ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Niestety, branża ta jest wręcz przesiąknięta osobami, które nie posiadają szczególnych umiejętności lub wiedzy, a mimo to aspirują do uzyskania zatrudnienia w IT. Wydawać się więc może, że specjalistów z branży IT jest ogromna ilość – jednak największe zapotrzebowanie jest na osoby wykwalifikowane i cechujące się pożądanymi umiejętnościami.

Budownictwo.

Fachowcy związani z branżą budowlaną mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne zarobki, lecz także na perspektywę długoletniego zatrudnienia i napływających zleceń. Według aktualnych badań i statystyk, w budownictwie brakuje niemal kilkudziesięciu tysięcy pracowników. Niezwykle pożądani są przede wszystkim betoniarzy, zbrojarzy, cieśli, stolarzy czy spawaczy – znaczna część młodych ludzi nie zamierza wiązać swojej przyszłości z tymi zawodami, co wiążę się z deficytem pracowników i rosnącymi kosztami ich usług.