Na pewnym etapie naszej kariery zawodowej może dojść do momentu, w którym zmuszeni będziemy wystąpić publicznie. Być może będzie to prezentacja nowej oferty lub produktu przed potencjalnymi klientami czy wdrożenie współpracowników w szczegóły danego projektu. Nie ma jednak co ukrywać, ze dla wielu osób publiczne wystąpienie nie jest niczym przyjemnym, bowiem mało kto pragnie być w centrum uwagi. Okoliczności mogą jednak nas do tego zmusić – jak więc przygotować się do publicznego wystąpienia?

Etap przygotowań.

Niech czas zadziała na Twoją korzyść – o konieczności przeprowadzenia publicznego wystąpienia zostaniesz najpewniej poinformowany zawczasu, a więc będziesz miał możliwość odpowiedniego przygotowania się. Bez względu na to, jak ogromną wiedzą dysponujesz, dobrze jest ułożyć w głowie swoisty scenariusz całego przedsięwzięcia wraz z najważniejszymi informacjami oraz kwestiami. Stres potrafi sprawić, że zwyczajnie zabraknie nam słów lub o czymś zapomnimy, w takiej sytuacji będziemy mogli poratować się posiadanymi informacjami. Pamiętajmy również o tym, że publiczne wystąpienia mające na celu prezentację danego produktu, firmy czy opisanie szczegółów projektu nie ograniczają się jedynie do prostego monologu. Dobrze jest więc przygotować dodatkowe rekwizyty czy pokusić się o stworzenie prezentacji multimedialnej.

O czym jeszcze pamiętać?

Bez względu na to, czy będziemy występować przed klientami, współpracownikami czy być może przedstawicielami mediów – oprócz merytorycznej części, równie istotny jest nasz wygląd. Warto więc pokusić się o elegancki, lub przynajmniej schludny strój. Jeżeli już opracowaliśmy cały schemat wystąpienia, dobrze jest go przećwiczyć. Do tego celu najlepiej będzie poprosić bliską nam osobę i spróbować wystąpić przed nią.