Rok 2022 dla nikogo nie był łaskawy. Można to stwierdzić nawet teraz, kiedy mamy dopiero jego połowę. Końcówka pandemii, wybuch wojny na Ukrainie, rosnąca inflacja, a wraz z nią stopy procentowe, a do tego liczne zmiany podatkowe, które przyniósł Polski Ład. Szumnie zapowiadany, miał być przełomem w polskim systemie podatkowym, na którym miało skorzystać prawie 90% wszystkich podatników. Niestety, jak to w życiu bywa, to co głośno zapowiadane i reklamowane okazało się finansową i podatkową wtopą. Pod naciskiem różnych grup społecznych i branżowy, rząd w końcu ustąpił i zdecydował się na wycofanie Polskiego Ładu, zastępującego go tzw. Nowym Ładem. Jakie są jego najważniejsze założenia?

Obniżenie podatku dochodowego 2022 z 17 do 12 procent

Jedna z najpotężniejszych zmian dotyczy osób i firm, rozliczających się z podatku na zasadach ogólnych. Dotychczasowa wysokość podatku dochodowego, wynosząca 17 procent została zmniejszona do 12. Różnica wynosi 5 procent, co stanowi wiele i nie wiele. W przypadku osób zarabiających najmniej, zmiana będzie korzystna, ale nie aż tak odczuwalna, jak np. u osoby, której dochód brutto wyniósł na miesiąc 10000 złotych. Do tej pory płaciła ona od niego podatek dochodowy w wysokości 1700 zł, a nowy ład obniży go o 500 zł, do kwoty 1200. Jest to zatem różnica mocno odczuwalna w portfelu, w którym pozostanie więcej pieniędzy.

Z nowym ładem zyskują nie tylko osoby i firmy na zasadach ogólnych

Założeniem nowego ładu miało być daleko idące uproszczenie podatków i przepisów podatkowych, a także wprowadzenie zmian, które mają być korzystne lub neutralne finansowo dla większości podatników. Dotychczasowe wyliczenia potwierdzają, że tak właśnie jest. W ramach polskiego ładu (nowego ładu), zyskują także osoby na skali podatkowej. Zmienia się również sposób wyliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, co powinno wpłynąć na obniżenie miesięcznych wydatków na ten cel. Minister Finansów zupełnie niedawno zaprezentował katalog pełnych zmian, w tym nową wysokość kwoty zmniejszającej podatek, a także aktualizacje dla firm rozliczających się z przychodów ewidencjonowanych. Nowy Ład podatkowy ma także uczynić małą działalność gospodarczą łatwiejszą w prowadzeniu. To, co powinno ucieszyć przyszłych przedsiębiorców to podniesienie przeciętnego wynagrodzenia. Mniej korzystne może być wprowadzenie likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. W wielu przypadkach oznaczać to będzie spore straty, których nie zrekompensuje wejście w życie nowej karty podatkowej.

Jaka jest nowa wysokość kwoty zmniejszającej podatek?

Dla firmy lub osoby opodatkowanej podatkiem liniowym niewiele się zmieni. Na nowym polskim ładzie najwięcej mogą skorzystać osoby i firmy należące do tzw. klasy średniej o rocznych przychodach nieprzekraczających 120 000 złotych, Jeżeli podejrzewasz, że w tym roku możesz tę kwotę przekroczyć ww. kwotę, masz szansę temu zapobiec i ograniczyć wysokość podatków, które będziesz musiał zapłacić. Przechodząc na podatek liniowy, będziesz płacił jedną stałą zaliczkę na podatek dochodowy. Jest to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które może cię ochronić przed płaceniem niewspółmiernie dużych podatków.

Jak samemu policzyć składkę zdrowotną

Jeżeli do tej pory samodzielnie zajmowałeś się prowadzeniem firmy i obliczaniem podatków, i teraz pewnie nie zechcesz tego zmieniać. Na szczęście szybko, wygodnie i prawidłowo możesz policzyć, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Darmowy kalkulator PIT online może w tym pomóc, dostarczając sprawdzone i wiarygodne wyniki obliczeń, analiz i porównań.