Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często towarzyszy stres, który bywa paraliżujący. Dlatego też warto przygotować się wcześniej do rozmowy, z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy wziąć pod uwagę możliwość otrzymania różnorodnych pytań.

I choć każda rozmowa kwalifikacyjna przebiegać będzie w innej atmosferze, to istnieje pewna pula pytań, które zazwyczaj padają. Osoby rekrutujące przede wszystkim chcą dowiedzieć się, czy osoba starająca się o posadę ma wystarczające kwalifikacje, jednak również ważny jest ogólny sposób myślenia, stawiane cele krótko i długoterminowe oraz dopasowanie do reszty zespołu.

Jakie są pożądane odpowiedzi?

Przede wszystkim przed rozmową kwalifikacyjną należy sprawdzić informacje na temat firmy. Trzeba wiedzieć, jakie możliwości rozwoju są proponowane, jak traktowani są pracownicy oraz czy istnieją szanse na różnego rodzaju dofinansowania do szkoleń i podnoszenia kompetencji.

Przy takim pytaniu warto w sposób klarowny podkreślić, iż firma posiada szeroki wachlarz możliwości, który pozwala doskonalić warsztat pracownikom, a ciągła edukacja jest niezwykle ważna. To pokaże, iż osoba starająca się o pracę zadała sobie trudu i znalazła informacje na temat polityki firmy, ale także że ciągłe rozwijanie się jest istotną kwestią. Można również nawiązać do swojego doświadczenia, które może być idealnym dopełnieniem zespołu. W przypadku firm, które prowadzą kampanie, wspierają cele charytatywne, czy jasno komunikują swoje działania, które są przyjazne ludziom lub środowisku warto powiedzieć, że jest to zgodne z Twoim światopoglądem i postawami.

Więcej porad dotyczących zmieniania miejsca pracy znajdziesz w portalu https://poszukujepracy.pl/.

Nie ma jednego szablonu odpowiedzi, jednak zawsze warto podkreślać mocne strony firmy i widzieć możliwość rozwijania swoich umiejętności.